پولیش یا پولیش کردن یکی از اصطلاحاتی است که توسط افراد شاغل در مشاغل فنی زیاد استفاده می شود و از سوی دیگر پولیش کاری خود نیز به عنوان یکی از شغل های تخصصی به حساب می آید.

حال پولیش به طور کلی در لغت به طیف وسیعی از فرآیندهای طراحی شده به منظور حذف یا جابجایی نقایص سطحی و افزایش براقیت سطوح مختلف گفته می شود که یکی از کاربردهای اصلی آن به حساب می آید.

در برخی موارد دیگر از پولیش کاری علاوه بر مصارف زیبایی برای بادوام ساختن عمر یک محصول هم استفاده می شود.

به طور مثال پس از ساخت، تعمیر و رنگ برخی مصنوعات فلزی و چوبی می توان با استفاده از پولیش کاری میزان براقی و زیبایی محصول را چندین برابر کرد چرا که جلوه و جلای خاصی پیدا می کند.

اما در خصوص دیگر کاربردهای مهم پولیش کاری می توان گفت، هنگامی که نقص به عمق رنگ یا پوشش سطح نفوذ کرده باشد ممکن است موجب تخریب رنگ و به دنبال آن آسیب رسیدن به سطح زیر آن شود. در اینجا می توان با پولیش کاری این نقایص را برطرف نمود و مانع آسیب جدی به محصول شد.

به طور مثال می توان از پولیش کاری برای جلوگیری از پدیده اچینگ_ممکن است به هردلیلی قطرات آب سخت بر روی سطوح رنگ شده ریخته شود و سپس به طور طبیعی خشک شوند و باعث ایجاد لکه هایی بر محصول شود. این لکه خود حاوی کربنات کلسیم یا اصطلاحا همان ذرات آهک و سایر نمک های تبخیری هستند. در برخی موارد شدید این رسوب ها می توانند سبب از بین رفتن و فرسایش شیمیایی لایه رنگ بالایی خود شوند که به این پدیده اچینگ می گویند_ استفاده کرد.

پس به خاطر بسپارید که از پدیده پولیش کاری علاوه بر زیباتر کردن سطح، برای محافظت از سطح استفاده می شود.

با توجه به توضیحاتی که در بالا گفته شد، برای انجام یک پولیش با کیفیت به طور همزمان به ابزار برقی ویژه پولیش و پد پولیش احتیاج است.

میزان زبری پدپولیش:

پدپولیش یکی از عناصر اثرگذار در عملیات پولیش زدن است، جنس و نوع این پدها متفاوت بوده و باید با توجه به عمق خط ایجاد شده بر روی بدنه خودرو مشخص شوند. به طور کلی پدها به جهت میزان زبری به سه دسته تقسیم می شوند:

نرم و آنتی هولوگرام:

این پدپولیش تقریبا در آخرین مراحل پولیش کاری انجام می شود. البته کاربرد اصلی آن از بین بردن خط و خراش های سطحی و همچنین ایجاد جلا و شفافیت در رنگ بدنه خودرو است.

از نکات مثبت پولیش نرم می توان به زیان آور نبودن آن برای بدنه خودرو اشاره کرد.

پولیش نیمه زبر یا متوسط:

این نوع پدپولیش نیز برای برطرف کردن خط و خش های سطحی و همچنین صیقل دادن سطوح به کار می رود.

پدپولیش زبر:

از پولیش زبر برای از بین بردن خطوط و خراش های عمیق استفاده می شود. در استفاده از این پدپولیش به شدت احتیاط کنید و در استفاده از آن دقت عمل زیادی به خرج دهید چرا که مقدار ساییدگی پولیش زبر گاهی به اندازه زبری سمباده ریز است.

از دیگر نکات استفاده از پولیش زبر توجه به کیفیت را باید در اولویت قرار داد، بدین جهت که ممکن است در صورت بی کیفیت بودن زیان های جدی به بدنه اتومبیل وارد کند.

برای آنکه بتوان یک پولیش کاری با کیفیتی را با موفقیت به پایان رساند علاوه بر توجه به میزان نرمی و زبری پد پولیش_با توجه به هدف ما از پولیش کاری_ باید به یکسری نکات در تهیه پدپولیش مناسب توجه کرد.

7 نکته اساسی که باید هنگام خرید پولیش به آن توجه کرد:

  • نصب آسان و تعویض راحت پدپولیش دردستگاه پولیش
  • برای آنکه کاربری راحت و با دوام بیشتری داشته باشد به مقاومت واستحکام صفحه چسبی آن دقت کنید
  • از تراکم بالایی برخوردار باشد تا هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی شود
  • باید توجه شود که پدپولیش دیواره دار باشد چرا که می توان به راحتی،عمل پولیش را در لبه ها و گوشه ها نیز انجام داد
  • به استحکام و بافت پدپولیش مورد نظر دقت کنید
  • یک پدپولیش باید بتواند بدنه اتومبیل را براق کند و نواقص رنگ بدنه را از بین ببرد
  • توجه به صیقل آیینه ای سطح فلزی تعمیر شده توسط پد پولیش

این را نباید فراموش کرد که در هنگام خرید پد پولیش به سبب وجود تنوع بالا باید هدف را به طور دقیق مشخص کرد و به مواردی همچون مواد به کار رفته در پدپولیش، ساختار پد و رنگ پد دقت و توجه کرد.

3 عامل اثرگذار در کیفیت بالای پدپولیش

مواد به کار رفته در پدپولیش

مواد به کار رفته در تولید پدپولیش از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که نشان از دوام یک پدپولیش دارد. هنگام خرید از مرغوبیت جنس پدپولیش اطمینان حاصل کنید؛ باید پولیشی را خریداری کنید که نه تنها دارای کیفیت خوب و دوام بالایی باشد بلکه از قدرت جذب خوبی برخوردار باشد چرا که ظاهر نهایی خودرو نشان دهنده نتیجه عملیات پولیشکاری است.

ساختار پدپولیش

علت اهمیت ساختار پدپولیش به این دلیل است که بافت و ساختار پد باید به گونه ای باشد که به راحتی به دستگاه پولیش متصل شود، همچنین حین انجام پولیشکاری از دستگاه پولیش یا همان پولیشر جدا نشود.

رنگ پدپولیش

معنای رنگبندی در پدپولیش از رنگبندی در سایر محصولات متفاوت است چرا که رنگ های متفاوت در پدپولیش صرفا برای زیبایی و تنوع رنگی نیست بلکه برای نشان دادن تفاوت در سایز و درجه زبری یک پد است.

با توجه به نکاتی که در مقاله فوق ذکر شد اکنون می توانید پدپولیش مناسب با هدف خود را در مرحله نخست انتخاب و سپس خریداری کنید. می توانید برای تسهیل در انتخاب و خرید پدپولیش و حصول اطمینان از کیفیت محصول مورد نظرتان به سایت باکس ابزار مراجعه و از میان تنوع گسترده ای از محصولات این سایت پدپولیش خود را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست